Lublin jako osada powstał już w VI wieku, jednak rozumiany jako miasto funkcjonował od XI wieku. Dzięki korzystnemu położeniu zaczął zyskiwać na znaczeniu już na przełomie XII i XIII stulecia. Prawa miejskie uzyskał prawdopodobnie około 1257 roku, jednak nie zachowały się dokumenty, które by to potwierdziły. Udokumentowane nadanie praw miejskich odbyło się 15 sierpnia 1317 roku przez króla Władysława I Łokietka.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii miasta było zawarcie Unii Lubelskiej. Akt łączył Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jedno państwo- Rzeczpospolita Obojga Narodów. Było to przełomowe wydarzenie. Umożliwiło rozwój gospodarczy i wzrost znaczenia na mapie Polski.
Miasto podupadło w czasach rozbiorów. Na początku do zubożenia mieszkańców przyczyniła się Austria. W 1809 Lublin wszedł w skład Księstwa Warszawskiego, a w 1815 Królestwa Polskiego. Sytuacja kulturalna i gospodarcza polepszyła się dopiero w latach 60. XIX wieku. Rosjanie opuścili Lublin w 1915 a w listopadzie 1918 Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego ogłosił swój manifest.
Na historii miasta odznaczyła się też II WŚ. Zamek stał się siedzibą gestapo a na majdanku wybudowano obóz koncentracyjny, potem powstało też getto Żydowskie. Miasto zostało wyzwolone w 1944 roku.
Ważnym wydarzeniem w historii Lublina i Polski były strajki robotnicze które wybuchły w lipcu 1980 r. w Lublinie i Świdniku. Były one zapowiedzią strajków na Wybrzeżu. Wydarzenia te doprowadziły do powstania Solidarności.